Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak rozpocząć naukę programowania?

Jak rozpocząć naukę programowania?

Nauka programowania – co to jest?

Nauka programowania to najprościej mówiąc zdobywanie umiejętności komunikacji z urządzeniami powstałymi w oparciu o cyfrowe rozwiązania. Wbrew pozorom, komunikacja taka nie jest skomplikowana, wręcz przeciwnie. Nasze technologiczne rozwiązania, są w większości oparte o proste i zwięzłe algorytmy, które są zrozumiałe dla każdego.Jednak co innego rozumieć, a co innego umieć jest je odpowiednio przekazać, by tak „prosty” słuchacz, jak komputer w pełni rozumiał, co od niego chcemy.

I tu pojawia się częsty problem. Okazuje się, że dzisiejszy natłok informacyjny sprawia, że nie potrafimy w prostej, zwięzłej komendzie przekazać zwykłych informacji. Działamy zawile i wbrew pozorom wcale nie ułatwia to kontaktów z innymi. Dlatego nauka programowania dla dzieci to na początek podstawy tego, jak się porozumiewać, bo tylko taka umiejętność pozwala na „wyczarowanie słowem” tego, co chcemy stworzyć w cyfrowym świecie.

Kodowanie dla dzieci

W nauce programowania prym wiodą informatyczne metody edukacji, ale istnieją także nieinformatyczne rozwiązania, które odpowiednio przekazane doskonale wpisują się w uzyskanie najlepszych możliwych wyników i satysfakcji w przyszłym kodowaniu.

Warto jest wskazać dzieciom, że to, czego będą się uczyć podczas zajęć, nie ogranicza się wyłącznie do stricte informatycznych umiejętności. Nauka programowania od podstaw to także rozwijanie w sobie wielu umiejętności miękkich, takich jak wcześniej wspomniana komunikacja i umiejętność wypowiadania swoich myśli, ponadto to świetny trening logicznego i analitycznego myślenia oraz niesamowity bieg w stronę kreatywności, poprzez wymyślanie innowacyjnych rozwiązań do najczęstszych problemów.

Narzędzia uczące dzieci programowania to zarówno gry, programy i aplikacje, jak i aktywności, które na pierwszy rzut oka nie mają za wiele wspólnego z kodowaniem. Jednak wbrew pozorom są one świetnymi fundamentami pod kształtowanie się przyszłego programisty – specjalisty.

Dzięki pracy w zespole równików, pod okiem wykształconego i aktywnego zawodowo specjalisty, kształtuje się pewne niezmienne umiejętności, które zaprocentują w szerokim wachlarzu obranych kierunków życia, jak i nauczy się nie bać się zmiennych, dzięki którym nasz świat ciągle pędzi do przodu.

Podsumowując – nauka programowania dla dzieci i młodzieży to wszechstronny rozwój, nie tylko w kierunku stricte informatycznym.

Motywacja do nauki programowania

Motywacją do nauki kodowania coraz częściej stają się prognozy specjalistów mówiące o olbrzymim (i nie do zaspokojenia) zapotrzebowaniu rynku na programistów, jak i inne osoby z branży IT, które będą umiały tworzyć i obsługiwać kolejne innowacyjne rozwiązania. A co łączy się z uzupełnieniem braku specjalistów? Oczywiście wysokie zarobki.

Ponadto nauka programowania dla dzieci to także możliwość obrania ścieżki rozwoju, która łączy w sobie wspomnianą wcześniej „opłacalność” z niesamowicie fascynującym hobby. Programowanie, tworzenie gier komputerowych, możliwości kreacji nowych rozwiązań przekształcają się w pasję, a czy można lepiej zarabiać na życie, niż robiąc to, co kocha się robić?

Nauka programowania – co na początek?

Na początek proponujemy warsztaty programowania dla dzieci. Legnica to miasto, w którym oferta zajęć Zaprogramowani.com, dostosowana jest do potrzeb młodych mieszkańców. Dlatego nie ma się co zastanawiać. Zapraszamy już teraz.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *